Słownik

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

•  Asset management

Asset management – inaczej zarządzanie aktywami. Usługa zarządzania portfelem papierów wartościowych, realizowana przez licencjonowanych doradców finansowych. Celem asset management może być osiągnięcie wysokiego wzrostu wartości przy danym kapitale bądź też osiągnięcie założonego wzrostu przy możliwie najniższej wartości zainwestowanego kapitału.

•  Aneks

Aneks – pisemna zmiana warunków umowy.

•  American Express Centurion

American Express Centurion – to słynna, ekskluzywna karta kredytowa wydawana przez American Express od 1999 roku. Znana jest też jako Czarna Karta.


Na świecie z posiadania karty American Express Centurion cieszy się około dziesięć tysięcy osób, w tym kilkadziesiąt w Polsce.


Posiadaczem Czarnej Karty nie można zostać przez wnioskowanie – trzeba zostać zaproszonym przez jedną z dwóch centrali American Express – w Londynie bądź w Nowym Jorku. By otrzymać takie zaproszenie trzeba między innymi wydawać rocznie minimum 250 000 USD na innej karcie Amex.


Użytkowanie karty American Express Centurion wiąże się z roczną opłatą wysokości 2800 USD (USA ), 2800 EUR (UE ) lub 1800 GBP (UK). Standardowy okres bezodsetkowy wynosi 45 dni, a zadłużenie musi zostać spłacone w całości na koniec okresu rozliczeniowego. Karty American Express Centurion używa się bez podawania kodu PIN. Właściciel Czarnej Karty może otrzymać do 20 kart dodatkowych – w tym jedną American Express Centurion, pięć American Express Platinum, kilka American Express Gold i American Express Green. Karta główna wykonana jest z tytanu, karty dodatkowe z plastiku. Posiadacz karty głównej American Express Centurion jak i wszyscy posiadacze kart dodatkowych objęci są szerokim programem ubezpieczeniowym.


Posiadanie karty American Express Centurion wiąże się z licznymi korzyściami i przywilejami. Jedną z nich jest nieustanny dostęp do Centurion Concierge Centre rezerwującego przeloty, hotele, stoliki w restauracjach, bilety w lożach VIP, a także organizującego podróże, pomoc prawną czy medyczną. Posiadacz karty American Express Centurion może liczyć także na osobistego doradcę w luksusowych butikach, dostęp do lotniskowych klubów, wynajęcie pokoju w wielu hotelach bez uprzedniej rezerwacji, podwyższenie klasy pokoju czy możliwość skorzystania z jednej darmowej nocy w hotelach, jak również bezpłatne bilety na loty transatlantyckie czy podwyższenie klasy biletu. Osoby używające Czarnych Kart są objęte specjalnymi programami lojalnościowymi. Na specjalnych warunkach mogą także korzystać z wypożyczalni luksusowych samochodów, jachtów czy samolotów.


W Polsce kartę American Express Centurion można otrzymać za pośrednictwem Banku BPH, BRE Banku i Fortis Banku.

•  American Express

American  Express – zwane też Amex, to znane głównie dzięki swoim kartom płatniczym przedsiębiorstwo finansowe. Zostało założone w 1850 roku. Karty American Ekspress są akceptowane na całym świecie. Amex wydaje także jedną z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych – czarną kartę American Express Centurion.

•  Akceptant

Akceptant - dłużnik wekslowy, inaczej osoba, która jest zobowiązana do zapłaty kwoty, na jaką opiewa weksel.Produkty finansowe