Wybieramy konto bankowe

Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy, popularnie zwany RORem, czy inaczej konto osobiste ułatwia organizację prywatnych finansów. W dzisiejszych czasach jego posiadanie jest już standardem. Zwykle to na niego wpływa wynagrodzenie, renta, emerytura czy dochody z innych źródeł. I jak kwestia, czy zakładać ROR raczej nie ulega wątpliwości, tak pytanie o to, w jakim banku założyć ROR pozostaje ciągle aktualne. 


Okazuje się bowiem, że ROR RORowi nierówny i zarówno koszty prowadzenia takiego rachunku, jak i udogodnienia związane z korzystaniem z niego mogą znacznie różnić się w ofertach banków. Na co zatem zwrócić najbaczniejszą uwagę wybierając konto osobiste?
Na pewno rzetelnego przemyślenia wymagają wszystkie opłaty, jakie przyjdzie nam, jak użytkownikowi ponosić za korzystanie z konta bankowego. Czy bank pobiera opłatę za otwarcie konta? Ile miesięcznie bank nalicza z tytułu prowadzenia konta osobistego? A może są konta prowadzone darmowo? Opłata za prowadzenie konta, to nie jedyny koszt nas czeka. Trzeba bowiem także uwzględnić koszty związane z użytkowaniem konta.


Składają się na nie przede wszystkim opłaty za przelewy, zlecane zarówno w placówkach banku jak i przez Internet czy infolinię. Warto także zainteresować się opłatami za stałe zlecenia przelewów i polecenia zapłaty. Rozwiązania te, umożliwiające wygodne regulowanie comiesięcznych rachunków oferuje większość dostępnych na rynku kont osobistych. Z korzystaniem z konta osobistego wiąże się także posiadanie karty do konta. Trzeba więc wiedzieć, ile zapłacimy za jej wydanie, miesięczne z niej korzystanie, a także za wypłaty z bankomatów przy jej użyciu.


Dobry ROR powinien być także wygodny w korzystaniu. Ważny jest zatem łatwy do niego dostęp przez preferowane przez nas kanały – Internet, telefon, a może placówki banku zlokalizowane w dogodnych dla nas miejscach. Warto sprawdzić, czy w ramach rachunku możliwe jest korzystanie z usługi Cash Back, dzięki której możemy wypłacać pieniądze w czasie płacenia za zakupy. A także to, co można sprawdzić czy załatwić w bankomacie – zdarzają się bowiem takie, które umożliwiają sprawdzanie salda na koncie, drukowanie zestawienia 10 ostatnich transakcji czy wykonywanie przelewów.


Chcąc rzetelnie porównać dostępne na rynku konta bankowe trzeba także uwzględnić związane z nimi dodatkowe usługi. Coraz częściej zdarza się bowiem, że banki na przykład zwracają część kwoty wydanej za pomocą karty do konta, oferują usługi concierge czy pakiety ubezpieczeń (assistance, zdrowotne) w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli zdecydujemy, że takie rozwiązania są dla nas atrakcyjne warto szukać konta, które je zapewnia.


Konto osobiste najlepiej wybierać dokładnie uwzględniając nasze potrzeby związane z rachunkiem osobistym. Co z tego, że bank oferuje darmowe przelewy w placówkach, skoro my i tak planujemy wykonywać przelewy przez Internet? Tak samo nic nam po darmowo prowadzonym koncie, jeśli przelewy z tego konta, których zamierzamy wykonywać 15 w miesiącu są drogie.

Aby najrzetelniej wybrać konto bankowe, trzeba zrobić symulację miesięcznych kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść przy korzystaniu z konta, które odpowiada naszym potrzebom. Bogata oferta banków z pewnością pozwoli wybrać korzystne rozwiązanie. Warto także przeprowadzić taką symulację nawet, jeśli mamy już konto osobiste. Może się bowiem okazać, że propozycja innego banku jest dogodniejsza – zarówno pod względem finansowym jak i pod względem komfortu korzystania z konta bankowego.

Produkty finansowe