Wiek samochodu a kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy stanowi tańszą w stosunku do kredytu gotówkowego alternatywę w finansowaniu zakupu pojazdu mechanicznego. Dostępne okaże się również skredytowanie auta używanego, jednak cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za użyczone przez bank pieniądze, rośnie proporcjonalnie w stosunku do wzrostu wieku nabywanego samochodu. Dlaczego tak jest i w tym zakresie oferuje rynek?

Finansowanie i zabezpieczenia
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup pojazdu mechanicznego, nie tylko, jak wskazuje jego nazwa samochodów. Skredytujemy nim również łódź, motocykl czy zakup przyczepy kempingowej. W części z instytucji finansowych oferujących tego rodzaju produkt, konieczne może okazać się dokonanie wpłaty własnej, której wysokość uzależniona jest każdorazowo od oferty danego banku. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia zobowiązania wobec banku, wymagane być może dokonanie przewłaszczenia, cesja polisy autocasco, przekazanie weksla in blanco czy przekazanie karty pojazdu w depozyt.

Banki posiadające tego rodzaju produkt w swojej ofercie kredytują najchętniej oczywiście samochody nowe, które z perspektywy instytucji wiążą się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem kredytowym. Spadki liczby rocznie sprzedawanych aut nowych oraz znaczna konkurencja na rynku bankowym, doprowadziły jednak do wzrostu zainteresowania w kredytowaniu również pojazdów starszych. Coraz częściej pojawiają się również oferty kredytów samochodowych, które w 100% sfinansują zakup pojazdu. Zwrócić należy uwagę jednak na fakt, że zarówno pełne finansowanie inwestycji, jak i kredytowanie auta używanego wiąże się z podwyższeniem poziomu ryzyka ponoszonego przez bank i skutkuje tym samym wyższą marżą za udzielenie kredytu.

Wiek, a cena kredytu
Doskonale obrazuje to oferta Volkswagen Bank Polska (*). W przypadku samochodów w wieku do jednego roku konieczne okaże się dokonanie wpłaty własnej, w wysokości minimalnie 10% wartości auta. Prowizja banku to 4%, a okres kredytowania zawiera się tu w przedziale od 12 do 84 miesięcy i determinuje wartość oprocentowania nominalnego. Jest to odpowiednio 4,99% od 12 do 36 miesięcy, 5,99% od 48 do 60 miesięcy, 6,99% dla 72 miesięcy oraz 7,29% dla 84 miesięcy. Opcja kredytowania aut w wieku od 1 do 4 lat obejmuje modele Volkswagen, Audi, SKODA i SEAT. Tu równie, przy analogicznym okresie kredytowania, wysokość wkładu własnego nie może być mniejsza od 10%, jednak wartość prowizji została podwyższona i wynosi 5%. Oprocentowanie nominalne wynosi odpowiednio: 6,99% od 12 do 36 miesięcy, 7,49% od 48 do 60 miesięcy oraz 8,49% dla kredytów zawartych na czasookres od 72 do 84 miesięcy. Dla samochodów w wieku powyżej 4 lat od daty pierwszej rejestracji zmianie, w porównaniu z ofertą dla aut w wieku 1-4 ulega wartośc oprocentowania, wyznaczona na poziom 8,49% dla kredytów zawartych na czas od 12 do 60 miesięcy oraz 8,99% w przypadku kredytowania od 72 do 84 miesięcy. Dodatkowo poza wymaganym we wcześniejszych przypadkach pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych, konieczne będzie zawarcie za pośrednictwem Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o., również ubezpieczenia na życie LIFE wymaganego również w przypadku aut w wieku do jednego roku.

Innymi bankami oferującymi kredyty samochodowe dla aut używanych są między innymi Credit Agricole ( pojazdy w wieku do 12 lat), BNP Paribas (samochody używane do 8 lat), Alior Bank (maksymalny wiek pojazdu łączeni z okresem kredytowania do 15 lat) oraz Santander Consumer Bank (na auta do 5 lat) (*). Jak widać oferta spora, a wielość warunków kredytowania jeszcze większa…

(*) - za strona internetowa Banku

Produkty finansowe