Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy?

Zaciągnięcie kredytu zawsze będzie poważną decyzją finansową. Nie inaczej jest z kredytem samochodowym. W jego doborze z pewnością pomogą doradcy poszczególnych banków. Warto jednak na początku samemu zorientować się, na co zwrócić uwagę i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kredyt samochodowy można wziąć na kupno nowego lub używanego pojazdu. W porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego ma on tę przewagę, że jest bardziej opłacalny.

Poszukiwanie kredytu samochodowego warto zacząć od banku, w którym mamy już rachunek. Jeśli zdecydujemy się na ten bank, możemy liczyć na pewne udogodnienia takie jak: obniżenie prowizji czy uproszczenie procedury. Dlaczego? Otóż w takiej sytuacji bank dobrze zna zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Ponadto często banki mają dla swoich klientów specjalne oferty promocyjne. Szukając odpowiedniego banku należy wziąć pod uwagę te wyspecjalizowane w kredytach samochodowych - Toyota Bank Polska czy na przykład Fiat Bank. W niektórych sytuacjach zaciągnięcie pożyczki właśnie w takim banku może okazać się bardzo korzystne.

Analizując szczegółowo wybrane oferty kredytu samochodowego z poszczególnych banków należy zwrócić uwagę na oprocentowanie. Najczęściej stanowi ono podstawowy czynnik wpływający na wysokość spłacanych rat. Oprocentowanie przede wszystkim uzależnione jest od długości czasu kredytowania oraz od wieku pojazdu. Im dłuższy okres spłacania zadłużenia i starszy pojazd, tym kredyt jest droższy. Ponadto, wysokość oprocentowania ściśle związana jest z indywidualnym profilem klienta i jego zdolnością kredytową. Może okazać się, że bank nie uzna kredytobiorcy za wiarygodnego i podniesie wysokość oprocentowania, albo nawet odmówi pożyczki.

Oprocentowanie jednak nie jest wyłącznym kosztem kredytu. Należy zwrócić uwagę na prowizję i dodatkowe opłaty (np. ubezpieczenie). Niekiedy banki wymagają ochrony ubezpieczeniowej pobieranego kredytu. Oczywiście jest to związane z wyższymi ratami, jednak ma też swoje pozytywne strony (zabezpieczenie np. od utraty pracy). W przypadku, gdy bank wymaga ubezpieczenia, warto spróbować alternatywnych rozwiązań np. poręczyciela kredytu.

W celu porównaniu kilku ofert kredytowych można skorzystać ze wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, tzw. RRSO. Dzięki niemu możemy poznać koszt kredytu, który będzie zawierał wszystkie opłaty i prowizje ponoszone przez kredytobiorcę.

Gdy już wiadomo jakie są podstawowe elementy, które powinno się znać w przypadku zaciągania kredytu na samochód, należy zaznajomić się z procedurami przydzielania takiej pożyczki. Są one w dużym stopniu podobne do tych związanych z udzielaniem zwykłego kredytu. Pierwszym krokiem banku będzie sprawdzenie potencjalnego kredytobiorcy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. To tam bank dowie się wszystkiego o zalegających i regularnie spłacanych należnościach. Prawdopodobnie kredytodawca poprosi też o wyznaczenie poręczyciela. Gdy te warunki zostaną spełnione, nasze comiesięczne dochody będą zadowalające, bank zapewne udzieli kredytu. To z kolei, jak wiadomo, pozwoli na zakup wymarzonych czterech kółek.

Należy pamiętać o tym, że kredyt na samochód używany będzie o około 2-3 procent droższy. Ponadto kredytowany pojazd nie powinien mieć więcej niż 10 lat. W przeciwnym razie ciężko jest znaleźć bank, który udzieli nam kredytu na zakup samochodu.

Najważniejsze jest, by podjęta decyzja w sprawie kredytu była przemyślana i sprawdzona. Przedstawione warunki jednego banku warto porównać z innymi. Odrobina wysiłku może pomóc zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. W tym celu można wykonać wirtualne symulacje w porównywarce internetowej. Taka wstępna selekcja pozwoli na odrzucenie najmniej korzystnych ofert i wybranie tych bardziej odpowiednich.

Produkty finansowe