Konta dla nieletnich

Już trzynastolatek może posiadać własny rachunek w banku. Konta dla nieletnich zasadniczo nie różnią się od tych standardowych. Rachunek dla dziecka możemy założyć jako samodzielne konto lub jako subkonto do rachunku rodzica. Ponadto koszty związane z prowadzeniem są z reguły niewielkie lub nawet bądź prowadzenie takiego konta jest bezpłatne.

Założenie konta swojemu dziecku to z pewnością dobry sposób na nauczenie młodego człowieka oszczędzania, rozsądnego dysponowania pieniędzmi i bezpiecznego korzystania z karty płatniczej. W większości banków pociecha może mieć swój własny rachunek jak tylko skończy 13 lat. Jednak to nie jedyne kryterium. Aby otworzyć rachunek, wymagana jest obecność rodziców lub opiekunów w celu wyrażenia zgody i podpisania umowy. Taka osoba również ma prawo do określenia limitu wypłat z konta oraz dziennej transakcji bezgotówkowej dokonywanych za pośrednictwem dołączonej do konta karty debetowej. Ponadto rodzic lub opiekun deklaruje pewną kwotę comiesięcznego zasilania konta, która najczęściej waha się od 10 do 100 zł.

Z reguły założenie rachunku jest bezpłatne. Inaczej ma się sytuacja dotycząca prowadzenia konta. Najczęściej, jeśli rodzic posiada konto w tym samym banku, większość opłat wynosi 0 zł. Inaczej wygląda sprawa z kosztami prowadzenia rachunku, ale są one stosunkowo niskie i wynoszą kilka złotych. Funkcjonalności konta dla nieletnich są bardzo zbliżone do tych, które mamy w standardowych kontach: dokonywanie przelewów (mogą one być płatne od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych), poleceń zapłaty, wpłat zarówno w gotówce, jak i w różnych formach bezgotówkowych. Adekwatnie ma się sytuacja z wypłatami w bankomatach czy w oddziałach.

Są jednak pewne różnice w funkcjonalności tych kont. Pierwsza z nich polega na tym, że nieletni właściciel rachunku nie ma prawa do zaciągania jakichkolwiek kredytów czy otrzymania debetu. Poza tym takie konto ma zdecydowanie mniejsze limity wypłat i transakcji bezgotówkowych, o których wspomniano już wcześniej.

Konkurencyjność wśród ofert kont dla nieletnich ciągle rośnie. Banki zachęcają atrakcyjnymi warunkami i licznymi promocjami. Często prowadzenie takiego konta jest dużo bardziej opłacalne niż prowadzenie konta dla dorosłych. Wydawać by się mogło, że dla banków takie usługi są nieopłacalne. Okazuje się, że jest jednak inaczej. Banki liczą na to, że młodzi ludzie po osiągnięciu dojrzałości wciąż będą chcieli korzystać z ich usług. W tym celu są skłonne czekać nawet kilka lat, by osiągnąć zamierzony efekt.

Często wybieranym rachunkiem dla osób niepełnoletnich jest izzyKONTO w mBanku. Tutaj bezpłatne jest nie tylko założenie i prowadzenie konta, lecz również wszystkie przelewy, posiadanie karty debetowej, a także realizowanie wypłat z bankomatów Euronet, BZ WBK, cash4You, eCard. Z kolei w BZ WBK konto można założyć od 13. roku życia i posiadać je nawet do 30. roku życia. Podobnie jak w mBanku wszystkie czynności związane z prowadzeniem rachunku są bezpłatne. Popularność wśród młodych zdobyło również konto młodzieżowe w Inteligo. Tutaj też mamy możliwość bezpłatnego wpłacania i wypłacania pieniędzy w placówkach PKO BP i w licznych bankomatach tego banku. Jednak prowadzenie konta nie jest już darmowe. Jeżeli miesięczne saldo nie przekroczy 100 zł, pobierana jest opłata w wysokości 5 zł. Podobna sytuacja dotyczy dokonywania przelewów i posiadania karty.

Własne doświadczenie powinno nas nauczyć, że gotówka trzymana w kieszeni potrafi zniknąć w błyskawicznym tempie. Pieniądze trzymane na koncie sprzyjają bardziej przemyślanym wydatkom, dlatego tak wiele rodziców decyduje się na założenie konta swojemu dziecku. Również kieszonkowe przekazywane za pomocą przelewu staje się coraz bardziej popularne.

Produkty finansowe