Karta kredytowa z bonusem, czyli co miłego spotka nas przy płaceniu

Złoto, srebro, platyna czy może standard w opcji partnerskiej? Banki kusząc potencjalnych klientów oferują coraz większą ilość udogodnień powiązanych z posiadaniem różnego rodzaju kart. Czy jednak posiadanie karty gold powiązane jest z prestiżem produktu, a przede wszystkim czy korzystanie z niej się opłaca?


Różnorodność rodziny kart


Z całej obecnie dostępnej różnorodności kart kredytowych wyróżnić możemy karty typu standard i premium. Karty standardowe są najbardziej rozpowszechnionym produktem tej kategorii, ponieważ ich uzyskanie nie wiąże się z ponadprzeciętnymi warunkami, jakie spełnić musi ich potencjalny użytkownik. Karty premium natomiast są z założenia produktem luksusowym (choć granica ta coraz częściej się zaciera),z którego skorzystać może wyselekcjonowana grupa odbiorców, posiadających na przykład odpowiednio wysoki poziom comiesięcznych zarobków lub dysponująca znacznymi środkami finansowymi ulokowanymi w danym banku. Posiadanie karty tego typu, czyli tak zwanych kart kolorowych: srebrnych, złotych czy platynowych, wiąże się również najczęściej z wyższym limitem kredytowym oraz możliwością skorzystania z dogodniejszej formy oprocentowania czy usług dodatkowych, jak pakiety ubezpieczeniowe.


Z grona wszystkich kart kredytowych wyróżnić należy dodatkowo tak zwane karty partnerskie. Są one wydawane w porozumieniu z inną instytucją lub organizacją i gwarantują najczęściej możliwość uzyskania dodatkowych bonusów wiążących się z nabyciem konkretnych produktów w oznaczonych placówkach handlowych. Bonifikatami tego typu mogą być rabaty w określonej sieci sklepów, zwrot części należności regulowanej podczas wizyty na stacji benzynowej czy punkty programów lojalnościowych, umożliwiające ich wymianę na produkty umieszczone w katalogu nagród. 

Nie wszystko złoto co się świeci?


Karty kolorowe staja się produktem coraz mniej prestiżowym. Dotyczy to szczególnie kart złotych, ponieważ w wielu bankach znacznie obniżono poziom dochodów pozwalających na ich uzyskanie, co znacznie rozszerzyło potencjalne grono ich posiadaczy. I tak, w przypadku Alior Bank minimalne wynagrodzenie miesięczne uprawniające do otrzymania karty gold, to zaledwie 800zł netto. Dodatkowymi zaletami karty jest darmowy pakiet ubezpieczeń assistance, darmowe wydanie karty, nawet 1% zwrotu od każdego zakupu kartą oraz możliwość dokonania traktowanego, jako standardową transakcję bezgotówkową przelewu z rachunku karty. Jej minusem jest natomiast stosunkowo wysoki koszt utrzymania. Dla przykładu, wznowienie karty okaże się darmowe jedynie, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonamy nią transakcji na łączną kwotę minimum 30.000zł. Jego koszt wzrośnie do 75 zł, jeśli obrót karty przekroczy jedynie 15.000, a w przypadku, gdy będzie mniejszy, za wznowienie przyjdzie nam zapłacić 150 zł. Dodatkowo oprocentowanie niespłaconych w okresie bezodsetkowym zobowiązań, zależne od kwoty zadłużenia wyniesie od 19 do 21% (*).


Trudniej będzie za to pozyskać kartę MasterCard Gold w BZWBK, gdzie minimalna wartość dochodu miesięcznie, ustalona została na 4 000 zł. Jej użytkownicy otrzymują bezpłatny pakiet ubezpieczeń Bezpieczne Pieniądze, car assistance oraz pakiet ubezpieczeń podróżnych, obejmujący między innymi ubezpieczenie kosztów leczenia, ochronę bagażu, opóźnienie odlotu, OC czy trwale, lub częściowe kalectwo. Wydanie karty wiąże się z pierwszoroczną opłatą 220 zł, która nie zostanie naliczona w przypadku klientów Konta24 VIP lub dokonania trzech transakcji bezgotówkowych w ciągu pierwszych 3 miesięcy jej posiadania oraz 20 zł opłatą miesięczną naliczaną, jeśli w poprzednim cyklu rozliczeniowym nie przekroczona została wartość 2 000 zł wykonanych nią transakcji. Z 1% kosztem powiązany będzie również przelew z rachunku karty złożony w internetowym centrum BZWBK24 (*). 

Karty kredytowe są doskonałym narzędziem, szczególnie jeśli wpływają na poprawę wygody naszego życia i służą jako zabezpieczenie w razie powstania nieprzewidzianych okoliczności. Wydaje się jednak, że dla przeciętnego obywatela najdogodniejsze będą stosunkowo niskokosztowe karty standardowe - partnerskie. Często droższe w utrzymaniu karty kolorowe powinny stanowić przywilej klientów, których zaangażowanie w inne produkty banku pozwala na wyeliminowanie lub zniesienie części przynależnych im opłat. 

(*) – za stroną internetowa Banku

Produkty finansowe