Co to jest Cash Back i jakie korzyści może ze sobą przynieść?

Z jednej strony możliwość wypłaty niewysokich sum gotówki, z drugiej coraz częściej pojawiające się systemy premiowe związane z wykorzystaniem określonych usług instytucji finansowych – bankowy Cash Back. Jak działa i jakie są jego zalety?


Alternatywa dla bankomatów


Cash Back (albo cashback) to po pierwsze inicjatywa największych organizacji płatniczych, tj. Visa i MasterCard oraz banków będących wydawcami kart, spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Usługa, dostępna w coraz większej liczbie miejsc także w Polsce, polega na możliwości dokonania wypłaty z rachunku karty płatniczej w kasie punktu usługowego lub sklepu. Jej cechą charakterystyczną jest także fakt, że dotyczy ona stosunkowo niewielkich kwot pieniężnych, ponieważ bez konieczności udania się do bankomatu lub okienka banku możliwe jest jednorazowe pobranie maksymalnie do dwustu złotych. Bankami oferującymi tego rodzaju udogodnienie jest między innymi Bank Zachodni WBK, Credit Agricole, PKO Bank Polski oraz ING Bank Śląski.


Podstawowymi zaletami Cash Back jest wygoda oraz oszczędność czasu. Pieniądze pobierzemy z każdego odpowiednio oznaczonego punktu, co znaczy, że szczególnie podczas pobytu w obcym mieście, nie będziemy musieli tracić czasu podczas desperackiego poszukiwania bankomatu. To także doskonałe ułatwienie dla mieszkańców miejscowości nie posiadających szeroko rozbudowanej sieci bankomatów. Mniej dogodny jest za to jednorazowy limit wysokości kwoty, jednak mimo wszystko transakcja może być dokonywana wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Producenci kart zaznaczają jednak, by skontrolować, czy pobór gotówki w ramach Cash Back wliczany jest w dzienny limit wypłat. Innym ograniczeniem jest także konieczność uprzedniej płatności kartą, jedynie po finalizacji zakupu dane nam będzie skorzystać z możliwości wypłaty. Nie należy dziwić się także ewentualnej prośbie kasjera, który dla własnego zabezpieczenia, zwróci się do nas z prośbą nie tylko o podpis pod kwitem transakcji, ale także przy zapisie wysokości pobieranej w jego punkcie kwoty.


Zapłać, a oddamy Ci cześć pieniędzy


Cash Back, to także system premiowy, polegający najczęściej na zwrocie określonego procenta wartości dokonanych zakupów. W ramach usługi mogą być również przyznawane specjalne punkty premiowe pozwalające na odbiór nagrody rzeczowej czy kuponu rabatowego, jak i związane np. z możliwością uzyskania np. darmowych przelotów. Możliwość zwrotu pewnej wartości transakcji powiązana jest z wynagrodzeniem przekazywanym bankom ze strony instytucji pośredniczących w transakcjach.

Najprościej rzecz ujmując banki chcąc konkurować o klienta dzielą się z nim częścią swojego zysku wypracowywanego na transakcjach bezgotówkowych. Największą zaletą tego oblicza Cash Back jest fakt, że bez względu na uczestnictwo w programie i tak dokonalibyśmy tych zakupów, więc nie wymaga to z naszej strony praktycznie żadnych dodatkowych starań. Choć zgodnie z przysłowiem „darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby” trudno mówić w tym przypadku o wadach, to minusem tego rozwiązania jest bardzo niewielka kwota, jaka zostanie zwrócona na nasze konto. Jest to zazwyczaj 1-2%, jednak banki zabezpieczają się oczywiście i ograniczają maksymalną wysokość zwracanych śródków, tak by mimo wszystko nasze „zarobki” nie były zbyt wysokie, a dla banku ich wypłacenie niekorzystne. Cash Back w tej formie jest więc tylko drobnym dodatkiem, który ma sprawić, że z szerokiego grona ofert bankowych zdecydujemy się na tę oferującą maksymalnie wysoki poziom zwrotu.

Produkty finansowe